Soru : Yabancı dil tazminatından ödenebilecek yabancı diller nelerdir. Arnavutça ve Boşnakça bilenler yabancı dil tazminatından yararlanabilir mi?

Cevap : Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin 4. maddesinde tazminat ödenecek yabancı diller belirlenmiştir. Söz konusu maddede daha önce tazminat ödenecek yabancı dil 23 iken 7/2/2018 tarihli ve 30325 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe konulan “Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile Arnavutça ve Boşnakça da bu madde kapsamına dahil edilmiş ve tazminat ödenecek yabancı dil 25’e çıkarılmıştır.

Arnavutça ve Boşnakça’nın da yer aldığı tazminat ödenecek yabancı diller şunlardır: Almanca, Arapça, Arnavutça, Boşnakça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca (Danish), Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca (Dutch), İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca ve Yunanca.