Sonunda başarmıştım, artık içerdeydim. Birkaç ay bekledikten sonra nihayet Maliye Bakanlığına atamam da gelmişti. Büyük bir heyecanla bir Cuma günü öğleden sonra görevime başlamak için ilçedeki Malmüdürlüğüne gittim. Müdürle tanıştırdılar ilk önce, servisleri gezdirdiler. O zamana kadar Maliye Bakanlığını sadece Vergi Dairesinden ibaret sanan ben, Milli Emlakçı olacağımı duyunca ilk şokumu yaşamıştım.

Neyse beni odama götürdüler, “Diğer Milli Emlakçı arkadaş tespitte birazdan gelir, sana yapacağın işleri anlatır” dediler. Misafir koltuğuna oturup mesai arkadaşımı beklemeye başladım.

Ne iş yapacağım acaba diye düşünürken masadaki ve dolaplardaki dosyalara uzaktan uzaktan bakmaya başladım. Tam karşımda duran cam sürgülü dolaba ilişti birden gözüm, bir sürü klasör ve hepsinin üzerinde “AT Dosyası” yazıyor. Türk Dil Kurumu kısaltmaların aralarındaki noktama işaretleri daha yeni kaldırmış o zamanlar, imla kurallarına uygun olarak yapılmış bir kısaltma olduğunu düşünerek “A” ve “T” harflerinin neyin kısaltması olduğu hakkında tahminlerde bulunmaya başladım. Ama bir türlü anlamlı bişey bulamadım, biri görür de laf söyler diye dosyaların içine bakmaya da cesaret edemedim.  

Birkaç çay içtikten sonra nihayet arkadaş tespitten döndü, tanışma faslından sonra bana uzun uzun birimi anlattı. Milli emlak hakkında bilgi verdi. Ne iş yapacağımızı söyledi, dosyaları gösterdi ve içeriklerinden bahsetmeye başladı. Bu sırada ben araya girdim ve heyecanla sordum dolabı kaplayan “AT dosyası”nın ne demek olduğunu.

  • “A” “T” neyin kısaltması? 
  • Kısaltma değil o bildiğin At, At Dosyası gösterdiklerin.

Çok şaşırmıştım. Hani evlensem, nikah kıyıldıktan sonra gelinin duvağını açsam da gelin erkek çıksa ancak bu kadar şaşırırdım. Yüzümdeki şaşkınlığı gören yeni mesai arkadaşım gülümseyerek anlatmaya başladı.

“Milli Emlak herşey demek, devlete ait ne varsa biz yönetiriz. At canlı taşınır maldır. Burası sınır ilçe , burada mazot kaçakçılığı atlarla yapılır. Jandarma kaçakçıları yakalar, mazotu alır atları satmamız için bize teslim eder dedi. Biz de veterinerle birlikte tutanak tutar, sağlıklı atları pazarlık usulu ile satarız.”

Yaşadığım en büyük hayal kırıklığısın “A” “T” Dosyası… Yazar Veys.