Yıl 2006, memuriyete yeni başladığım zamanlar. Sağlık Kurumları Döner Sermaye Saymanlık Müdürlüğünde çalışıyorum. Hem yeni memur olmam, hem de gençliğimin verdiği bir heyecan var ki kılıcımın önü de kesiyor, arkası da.

Yasal düzenlemelere göre ödeme evraklarının ekinde bulunması gereken belgelerle hastanelerden gelen belgeler bir türlü örtüşmüyor. Bu sebeple, her seferinde ödeme evraklarını iade ediyorum. Gerek iş yükümü azaltmak, gerekse evrakları düzenleyen arkadaşlara yardımcı olmak amacıyla ödeme emri ekinde bulunması gereken belgelerin listesini yaptım ve ilgili arkadaşlara verdim. Ama ne fayda, değişen hiç bir şey yok. “Size liste verdim niye eksik getiriyorsunuz hala” dediğimde, “listeyi kaybettik” cevabıyla karşılaşıyorum. Yeni liste veriyorum yine aynı lakayit cevaplar. Listeyi faks çekiyorum nafile, resmi yazı yazıyorum hak getire.

Bir gün canıma tak dedi tabi. Odamda çalışırken bu görev aşkıyla yanıp tutuşan! arkadaşlardan iki tanesi geldi. Biri sırıtarak dedi ki “Biliyorum yine kızacaksın ama taahhüt dosyasında eksiklik olabilir. Listeyi yine bulamadık,kafamıza göre evrakları tanzim ettik”

Dedim ki “Arkadaşlar hele oturun size bir şey anlatacağım. Van’da eşeklerle mazot kaçakçılığı yapılıyor, siz nasıl yapılıyor biliyormusunuz?” Arkadaşlar şaşırarak yüzüme baktı ama ben devam ettim. “Bakın önce eşekleri eğitiyorlar. Eşekler karşı tarafa aç götürülüyor ve orda yem yediriliyor. Tekrar acıkana kadar orda kalıyorlar ve yine bu tarafa getirilip, bu sefer de burda yem veriliyor eşeklere. İki kez bu işlem tekrar edildikten sonra bu eşekler başlarında kimse olmadan başlıyorlar bir o tarafa bir bu tarafa gelip gitmeye. Adamlar eşeklere iki kez gösterip uluslararası mazot kaçaklığı yapmayı öğretiyor. Eşeklerde hal böyleyken, ben size iki senedir her türlü mücadeleyi vermeme rağmen bir ödeme emrine üç beş evrak bağlamayı öğretemedim.”

Ben böyle konuşunca odada bulunan Müdür bey ne yapacağını şaşırdı gülümsemesini saklayarak. Arkadaşlar gittikten sonra da bana dedi ki “Yaşar bey bu biraz ağır olmadı mı?”  Ben de dedim ki “Müdür bey bak bir kaç gün sonra bu arkadaşlar gelip aynı şeyi sormazlarsa ben onlardan özür dileyeceğim.”

Aradan 3 gün geçti. Baktım bizimki sırıta sırıta geldi, karşıma geçti ve dedi ki  “Taahhüt dosyasında neler istiyordunuz?”