Hamam Tecrübeleri..


Hayatımda ilk hamama gittiğim de bayılmıştım. Akıllanmamış olacağım ki iki can dostumun ısrarına dayanamayarak bir süre önce yeniden hamama gittik.

Peştemallerimizi takarak modern kıta Avrupasında loca olarak adlandırılan, bizim memlekette ise tellakın geçin hağurya bi köşeye oturun diye ifade ettiği özel bir alana geçtik ve çimmeye başladık.

Ortam kaynamış su nedeniyle aşırı sıcak ve buhar nedeniyle de adeta göz gözü görmeyecek kadar sisliydi. Bu şartlarda tam adabımızla hamam keyfi yapmaya başlamıştık ki göbeği doç kamyon tekerleği büyüklüğünde olan, kıl içinde, iri yarı bir arkadaş belinde peştemali ile buharı yara yara geldi, girişin hemen önünde durdu, elini beline attı ve “gençler oldunuz mu” dedi.

Bizi şaşkınlığa gark eden bu durum karşısında birden ne diyeceğimizi bilemedik ve korkuyla birbirimize baktık. Öyle ya bu cümleyle anlatılmak istenen neydi. Şimdi bu soruya evet olduk dersek ve adam iyi o zaman gelin bakalım şöyle yamacıma derse ne yapacaktık?? Bu yüzden üçümüz birden panikle “mırsındldfı” dedik. Bunun manası “ne diyeceğimizi bilemiyoruz, ama amacın her neyse onu istemiyoruz” demekti.

Bu mesajı anladığını düşündüğümüz arkadaş o an için yanımızdan ayrıldı. Biz tehlikeyi atlatmış olmanın verdiği mutlulukla daha da neşeyle çimmeye başlamıştık ki zatı şahaneleri kapıda bir kez daha göründü ve bu kez sinirli bir sesle “oldunuz mu arkadaşlar” dedi. Bunu duyunca doğal olarak endişemiz arttı. Tam birbirimizin gözünün içine bakmış “la kaçınnn” diye bağıracaktık ki kapıdaki zat ekledi, “kese oldunuz mu gençler, kese oldunuz mu”

Yav kardeşim adam gibi başından söylesene bunu, insanı belinde peştemalla paniğe sevkediyorsun.